Aryanic
صفحه اصلي > اخبار 

اخبار > کارگاه آموزشی «مهارت‌های تدریس در آموزش عالی» توسط واحد استانی قزوین برگزار شد

 


  چاپ        ارسال به دوست

با شرکت بیش از هفتاد نفر از مدرسان علمی کاربردی استان

کارگاه آموزشی «مهارت‌های تدریس در آموزش عالی» توسط واحد استانی قزوین برگزار شد

کارگاه آموزشی «مهارت‌های تدریس در آموزش عالی» با حضور مدرسان جدید علمی کاربردی استان روز چهارشنبه و پنجشنبه 18 و 19 مردادماه به میزبانی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان قزوین در سالن جلسات مرکز آموزش علمی کاربردی نیرو محرکه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان قزوین، در این کارگاه آموزشی دو روزه که با هدف معرفی نظام آموزش علمی کاربردی و همچنین آموزش فنون و روش‌های نوین تدریس برگزار شد، بیش از هفتاد نفر از مدرسان علمی کاربردی استان که در پذیرش اخیر به جمع مدرسان این دانشگاه افزوده شدند حضور داشتند.

در اولین روز برگزاری این کارگاه، دکتر دانش‌کار آراسته رئیس واحد استانی قزوین به عنوان مدرس کارگاه ضمن تشریح اهمیت و جایگاه آموزش‌های علمی کاربردی، به تبیین تفاوت‌های نظام آموزش علمی کاربردی با سایر نظام‌های آموزش عالی پرداخت.

دکتر دانش‌کار آراسته با بیان اینکه هرم آموزش و اشتغال در کشور از چهار سطح آموزش مقدماتی مهارتی، آموزش مهارتی، آموزش نظری و در راس آن نخبه‌پروری تشکیل شده است، گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح دوم این هرم و با هدف آموزش تکنسین تاسیس و توسعه یافته است، بنابراین تفاوت‌های ماهوی زیادی مابین این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های نظری وجود دارد که بارزترین آن در نحوه متفاوت آموزش دانشجویان این دانشگاه بروز و ظهور خواهد داشت. وی افزود: از آنجایی که بیشتر مدرسان این دانشگاه تحصیلات خود را در دانشگاه‌های نظری گذرانده‌اند برگزاری چنین دوره‌ها و کارگاه‌های تدریس می‌تواند کمک زیادی به شکل‌گیری فضای مناسب ذهنی مدرسان نماید.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین در خصوص ضرورت اجرای دروه‌های علمی کاربردی اظهار داشت: معضل اشتغال از اساسی‌ترین مشکلات کشور است که بخشی قابل توجه‌ای از آن به عدم مهارت نیروی کار باز می‌گردد لذا جامعه ناگزیر به حرکت به سمت آموزش‌های مهارت‌محور علمی کاربردی است.

دکتر دانش‌کار آراسته با برشمردن قوت‌ها و فرصت‌های نظام آموزش مهارتی علمی کاربردی خاطرنشان کرد: تقاضامحور بودن و به تبع آن گسترش و بازنگری رشته‌ها متناسب با نیاز جامعه از نقاط قوت این نظام آموزشی نسبت به سایر نظام‌های آموزشی است.

بررسی چالش‌های نظام آموزش مهارتی علمی کاربردی، معرفی مقررات آموزشی حاکم بر این نظام، قوانین انضباطی و ... از دیگر مباحث مطرح شده در روز اول این کارگاه بود.

در روز دوم این کارگاه نیز که تدریس آن را دکتر معصومی از اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان عهده دار بود، شرکت‌کنندگان با الگوهای نوین تدریس و نحوه اجرای آن به شکل عملی و کاربردی آشنا شدند.

گفتنی است در خاتمه با حضور دکتر دانش‌کار آراسته از اساتید و عوامل برگزاری این دوره تقدیر بعمل آمد.


١٢:٣١ - دوشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٢٧٧٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٨